- 3" Center Distance
- 30:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Left Output
- 56C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Output Torque @ RPM | 2045 in lb @ 1750 rpm, 2510 in lb @ 1150 rpm |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Use With | 730 |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Lubrication | None |
| Washdown Duty | No |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Center Distance | 3 in |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Housing Material | Cast Iron |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Frame Size | 56C |
| Family Name | F |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Fan Cooled | No |
| Frame | 56C |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Worm Position | Universal |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2510 in lb |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2045 in lb |
| Ratio | 30:1 |
| Input HP @ RPM | 1.99 hp @ 1150 rpm, 2.27 hp @ 1750 rpm |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607060 |

