- 3" Center Distance
- 60:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Left Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Tags shall contain a signal word and a major message.
- Danger tags indicate an imminently hazardous situation which, if not avoided, will result in death or serious injury. The signal word Danger is to be limited to the most extreme situations. Danger tags should not be used for property damage hazards unless
- Note: A tag shall not be used in place of a permanent sign or label intended for hazards in normal use, operation or maintenance.
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Input HP @ RPM | 1.01 hp @ 1150 rpm, 1.2 hp @ 1750 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Family Name | F |
| Output Configuration | Left Output |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Output RPM @ Input RPM | 29 rpm @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1921 in lb |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Center Distance | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Worm Position | Universal |
| Output Torque @ RPM | 1921 in lb @ 1750 rpm, 2285 in lb @ 1150 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Frame | 140TC, 180C |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 29.2 rpm |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Fan Cooled | No |
| Lubrication | None |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2285 in lb |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Ratio | 60:1 |
| Washdown Duty | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Use With | 730 |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607275 |

