- 11/16" ID x 7/8" OD x 1 1/4" Long
- Nylatron GS Bushing
- Hex Bore
features
- Nylatron GS
- Running fit with roll end bearing bore
| O.D. | 0.875 in |
| Groove Type | No Groove |
| Bore Type | Hex Bore |
| Has Flange | Yes |
| Flange Thickness | 0.09375 in |
| Temperature Range [Max] | 550 °F |
| I.D. | 11/16 in |
| Material | Nylatron GS |
| Length | 1 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.015 LB |
| EAN or UPC | 781711577080 |

