- 48 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 0.44 in |
| Material | Bronze |
| Length Through Bore | 0.406 in |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Leads | Single |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pitch Diameter | 0.625 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Diametral Pitch | 48 |
| No. of Teeth | 30 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 3° 35' |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711135662 |

