- 48 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Minimal space requirements
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 1/2 in |
| Pitch Diameter | 0.833 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Diametral Pitch | 48 |
| Material | Bronze |
| Length Through Bore | 0.406 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| No. of Leads | Single |
| Helix Angle | 3° 35' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.041 LB |
| EAN or UPC | 781711135686 |

