- 32 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Length Through Bore | 0.529 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 1.5625 in |
| Bore Size | 0.25 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 4° 5' |
| Material | Bronze |
| Hub Dia. | 0.62 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.151 LB |
| EAN or UPC | 781711135846 |

