- Reborable Brass Gear
- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 7/8" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.1875 in |
| Torque at 300 RPM | 16.9 lb/in |
| Bore Range [Max] | 0.187 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 13.7 lb/in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Pitch Diameter | 0.875 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Material | Brass |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Range [Min] | 0.187 in |
| Torque at 1200 RPM | 12.6 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 10.7 lb/in |
| No. of Teeth | 28 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 17.6 lb/in |
| Outside Dia. | 0.9375 in |
| Bore Range | 0.187 in |
| Length Through Bore | 0.0625 in |
| Torque at 600 RPM | 15.2 lb/in |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711092484 |

