- 32 Diametral Pitch, 60 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Teeth | 60 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Single |
| Bore Size | 0.25 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Bronze |
| Hub Dia. | 0.69 in |
| Length Through Bore | 0.529 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Helix Angle | 4° 5' |
| Pitch Diameter | 1.875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.211 LB |
| EAN or UPC | 781711135860 |

