- 24 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 24 |
| No. of Teeth | 50 |
| Material | Bronze |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Pitch Diameter | 2.083 in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Weight | 0.221 LB |
| EAN or UPC | 781711136003 |

