- 24 Diametral Pitch, 60 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Single |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Material | Bronze |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 60 |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Diametral Pitch | 24 |
| Weight | 0.261 LB |
| EAN or UPC | 781711136027 |

