- 16 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Diametral Pitch | 16 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Bronze |
| Length Through Bore | 0.693 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Helix Angle | 5° 43' |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 1.875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 30 |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Weight | 0.251 LB |
| EAN or UPC | 781711136140 |

