- 16 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Single |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Hub Dia. | 0.88 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 3.125 in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Length Through Bore | 0.753 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Bronze |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 5° 43' |
| Weight | 0.471 LB |
| EAN or UPC | 781711136188 |

