- 16 Diametral Pitch, 100 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Bronze |
| Pitch Diameter | 6.25 in |
| No. of Leads | Single |
| No. of Teeth | 100 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Length Through Bore | 0.8125 in |
| Hub Dia. | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 5° 43' |
| Diametral Pitch | 16 |
| Weight | 1.001 LB |
| EAN or UPC | 781711136249 |

