- 24 Diametral Pitch, 100 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Helix Angle | 4° 46' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 100 |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 0.88 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Bronze |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Pitch Diameter | 4.166 in |
| No. of Leads | Single |
| Bore Size | 0.375 in |
| Weight | 0.461 LB |
| EAN or UPC | 781711136102 |

