- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 10.000" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 4° 34' |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Cast Iron |
| No. of Leads | Single |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| No. of Teeth | 100 |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Weight | 7.601 LB |
| EAN or UPC | 781711131589 |

