- 10 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Steel |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Keyway | Yes |
| Weight | 0.131 LB |
| EAN or UPC | 781711128640 |

