- 6 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, LH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size | 0.75 in |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Helix Angle | 4° 46' |
| No. of Leads | Single |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 1.81 in |
| Weight | 2.601 LB |
| EAN or UPC | 781711131923 |

