- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 12.000" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Cast Iron |
| No. of Leads | Single |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 2.94 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 12 in |
| No. of Teeth | 72 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Length Through Bore | 2 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Weight | 17.001 LB |
| EAN or UPC | 781711132203 |

