- 6 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.875 in |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Keyway | Yes |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | N/A |
| Weight | 1.801 LB |
| EAN or UPC | 781711128725 |

