- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 10.000" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Teeth | 60 |
| No. of Leads | Single |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Cast Iron |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 2 in |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Hub Dia. | 2.69 in |
| Weight | 13.701 LB |
| EAN or UPC | 781711132180 |

