- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 16.667" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2 in |
| Bore Size | 1.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 16.667 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Helix Angle | 4° 46' |
| No. of Leads | Single |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 100 |
| Weight | 37.101 LB |
| EAN or UPC | 781711132289 |

