- 3 Diametral Pitch, 54 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Bore Size | 1.5 in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Flush Face to Worm Centerline | 1 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Single |
| No. of Teeth | 54 |
| Hub Dia. | 4 in |
| Weight | 69.001 LB |
| EAN or UPC | 781711132586 |

