- Reborable Brass Gear
- 48 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 3/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Range | 0.187 in |
| Length Through Bore | 0.125 in |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Brass |
| No. of Teeth | 36 |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Diametral Pitch | 48 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Bore Range [Max] | 0.187 in |
| Bore Range [Min] | 0.187 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 0.79 in |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711093443 |

