- Reborable Brass Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 3" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Range | 0.313 in |
| Outside Dia. | 3.125 in |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 48 |
| Torque at 600 RPM | 181 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Range [Max] | 0.313 in |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Torque at 1800 RPM | 96.5 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 149 lb/in |
| Bore Range [Min] | 0.313 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Torque at 1200 RPM | 126 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 232 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 257 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Brass |
| Diametral Pitch | 16 |
| Weight | 0.381 LB |
| EAN or UPC | 781711091920 |

