- 8 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Cast Iron |
| Hub Dia. | 2.31 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 50 |
| Pitch Diameter | 6.25 in |
| Helix Angle | 4° 46' |
| No. of Leads | Single |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Weight | 5.101 LB |
| EAN or UPC | 781711131763 |

