- 8 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 7.500" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 60 |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Pitch Diameter | 7.5 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hub Dia. | 2.44 in |
| Bore Size | 1 in |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 6.301 LB |
| EAN or UPC | 781711131800 |

