- 12 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hub Dia. | 1.44 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| No. of Teeth | 40 |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Diametral Pitch | 12 |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| No. of Leads | Single |
| Material | Bronze |
| Bore Size | 0.625 in |
| Weight | 1.301 LB |
| EAN or UPC | 781711136300 |

