- 12 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Pitch Diameter | 4.166 in |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Material | Bronze |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 50 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.625 in |
| No. of Leads | Single |
| Hub Dia. | 1.44 in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Weight | 1.951 LB |
| EAN or UPC | 781711136324 |

