- 10 Diametral Pitch
- 30 Teeth
- 14.5 Pressure Angle
- RH
- Single Thread
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 30 |
| Material | Bronze |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 10 |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 4° 34' |
| Weight | 1.701 LB |
| EAN or UPC | 781711136485 |

