- 10 Diametral Pitch, 100 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
| Pitch Diameter | 10 in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Material | Bronze |
| Bore Size | 0.75 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 100 |
| Diametral Pitch | 10 |
| No. of Leads | Single |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 4° 34' |
| Weight | 8.801 LB |
| EAN or UPC | 781711136522 |

