- 8 Diametral Pitch, 80 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Diametral Pitch | 8 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Single |
| No. of Teeth | 80 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 1.25 in |
| Material | Bronze |
| Weight | 10.201 LB |
| EAN or UPC | 781711136669 |

