- 6 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Helix Angle | 4° 46' |
| Hub Dia. | 2 in |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Material | Bronze |
| Bore Size | 0.75 in |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Weight | 3.101 LB |
| EAN or UPC | 781711136706 |

