- 6 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Bronze |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 4° 46' |
| No. of Leads | Single |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 2.44 in |
| Bore Size | 1 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pitch Diameter | 6.667 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| No. of Teeth | 40 |
| Weight | 8.001 LB |
| EAN or UPC | 781711136782 |

