- 10 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Single Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.625 in |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| No. of Leads | Single |
| Hub Dia. | 0.97 in |
| Material | Steel |
| Keyway | No Keyway |
| Keyway Size | No Keyway |
| Diametral Pitch | 10 |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711128909 |

