- 10 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Keyway Size | No Keyway |
| Bore Size | 0.625 in |
| Hub Dia. | 0.97 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Keyway | No Keyway |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.431 LB |
| EAN or UPC | 781711128886 |

