- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Single Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Keyway Size | No Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Steel |
| No. of Leads | Single |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Hub Dia. | 1.18 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Keyway | No Keyway |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Weight | 0.801 LB |
| EAN or UPC | 781711128947 |

