- 48 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- .417" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Minimal space requirements
- Resistance to back driving with some ratios
- 90° nonintersecting shaft applications
- Smoothest, quietest form of gearing
- High ratio speed reduction
| Diametral Pitch | 48 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Acetal |
| No. of Teeth | 20 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 0.34 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Length Through Bore | 0.346 in |
| Pitch Diameter | 0.417 in |
| Helix Angle | 3° 35' |
| No. of Leads | Single |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711541067 |

