- 48 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- .625" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 48 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 30 |
| Hub Dia. | 0.44 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Acetal |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Helix Angle | 3° 35' |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 0.625 in |
| Length Through Bore | 0.406 in |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711541074 |

