- 48 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- .833" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Single |
| Hub Dia. | 1/2 in |
| Material | Acetal |
| Diametral Pitch | 48 |
| No. of Teeth | 40 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 3° 35' |
| Pitch Diameter | 0.833 in |
| Length Through Bore | 0.406 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711541081 |

