- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- .938" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 30 |
| Bore Size | 0.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 0.938 in |
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Helix Angle | 4° 5' |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 32 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Length Through Bore | 0.469 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711541289 |

