- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- .938" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Length Through Bore | 0.469 in |
| Helix Angle | 4° 5' |
| No. of Teeth | 30 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Pitch Diameter | 0.938 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Diametral Pitch | 32 |
| No. of Leads | Single |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711541272 |

