- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- .833" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Helix Angle | 4° 46' |
| No. of Teeth | 20 |
| Material | Acetal |
| Diametral Pitch | 24 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Pitch Diameter | 0.833 in |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711541142 |

