- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 1.250" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 0.63 in |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 24 |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| Bore Size | 0.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| No. of Teeth | 30 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711541364 |

