- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 1.250" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Teeth | 30 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Material | Acetal |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Diametral Pitch | 24 |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711541159 |

