- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 2.083" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pitch Diameter | 2.083 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 0.25 in |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 781711541395 |

