- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 2.083" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 0.56 in |
| No. of Leads | Single |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Diametral Pitch | 24 |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Pitch Diameter | 2.083 in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Weight | 0.051 LB |
| EAN or UPC | 781711541401 |

