- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 2.083" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 0.56 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 2.083 in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 50 |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Material | Acetal |
| No. of Leads | Single |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Weight | 0.041 LB |
| EAN or UPC | 781711541173 |

