- 24 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 25 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 1/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Keyway Size | No Keyway |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Keyway | No Keyway |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Pressure Angle | 25 ° |
| Length Through Bore | 1.602 in |
| Face Thread Length | 0.812 in |
| Bore Size | 0.25 in |
| Pitch Diameter | 0.5 in |
| Hub Dia. | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 24 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Leads | Quadruple |
| Weight | 0.041 LB |
| EAN or UPC | 781711130605 |

