- 12 Diametral Pitch, 0.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Single Lead, 1/2" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Steel |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Keyway | Yes |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Weight | 0.191 LB |
| EAN or UPC | 781711129609 |

