- 10 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Keyway | Yes |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.625 in |
| No. of Leads | Single |
| Material | Steel |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711129661 |

